Nyelvtudás könnyedén – szórakoztató és hasznos otthoni angoltanulás
Napjainkban a szórakoztató és kommunikációs elektronikai eszközök használata legalább olyan fontos az angoltanulásban, mint a könyvek olvasása. A számítógép, a tablet és az okostelefon ma már mindennapjaink szerves része, és az angoltanárok is rengeteg előnyét láthatják az informatikai eszközök bevetésének az óráik során, valamint diákjaik otthoni foglalkoztatásában. Mint tudjuk, a gyerekeket hosszú időre képesek lekötni ezek az eszközök, így akár szórakoztató is lehet az angol tanulás otthon is.
Ha a képernyő előtt töltött idő egy részét játékos angoltanulásra vagy éppen angol nyelvű videók megnézésére fordítják, akkor nagyon sokat fejlődhet a nyelvtudásuk, illetve különösebb erőfeszítések nélkül gazdagodhat a szókincsük. Ma már rengeteg módszer létezik, azokhoz kapcsolódóan pedig ezernyi alkalmazás, interaktív játék és online angol platform közül választhatunk. Érdemes ezeket szülői vagy tanári felügyelet mellett kipróbálni, majd közösen egy olyat választani, ahol a gyermek fejlődése is ellenőrizhető, nyomon követhető. Mi most egy innovatív és bizonyítottan hatékony módszert mutatunk be.
Új módszereket kínál az online angoltanulás
Elképesztő tempót diktál a technológiai fejlődés napjainkban, és – bármilyen meglepő is – ezzel a tempóval lényegében csak a gyerekek képesek különösebb megerőltetés nélkül lépést tartani. Ami a digitális környezetben a felnőttek számára mind-mind új kihívást, egy-egy újabb megtanulandó dolgot jelent, azt ők játszi könnyedséggel, lényegében percek alatt el tudják sajátítani. Nem csoda, hogy a 21. századi, egyre jobban digitalizált környezetben a hagyományos pedagógiai módszerek lényegében csődöt mondanak. A gyerekek figyelmét ma már sokkal nehezebb lekötni, hiszen több ingerre, folyamatos és izgalmas impulzusokra vágynak, és így van ez az otthoni angoltanulás során is.
Egyre fontosabb a személyes érintettség, a gyerek érdeklődési köreinek és saját élményeinek megjelenése a tananyagokban. Mindez segít a figyelem fenntartásában és növeli a motivációt is, ezzel együtt pedig eredményessé teszi a tanulást. Évről évre egyre többen választják az online angol nyelvtanulást gyermekeik számára a hagyományos megoldások helyett, hiszen az internet egyrészt időben is rugalmasabb lehetőségeket biztosít, másrészt pedig az angoltanárokat és a tanulási módszereket illetően is sokkal nagyobb a választék, mint saját fizikai környezetünkben.
Játszva tanulni szórakoztató és eredményes is
Az újszerű és bizonyítottan hatékony nyelvtanulási módszerek egyike az úgynevezett „gamification”, ami a gyermekek játékok iránti érdeklődésén alapul. A foglalkozások során a gyerekek játékosan, interaktív eszközökkel szerzik meg a tudást. Ennek óriási előnye, hogy a szórakoztató angol szinte észrevétlenül épül be a gyerekek mindennapjaiba, hiszen az idegen nyelvű játékokat az online angolórákon kívül is szívesen használják a kicsik.
Persze sok szülőben felmerül a kérdés, vajon mennyire hatékony az angoltanulás a szórakozás útján? Az amerikai Kaplan University még 2014-ben végzett kutatást a témában, és már akkor arra a megállapításra jutottak, hogy a „gamification” egy rendkívül hatékony tanítási és tanulási stratégia. Kutatásuk eredményei szerint a módszerben résztvevő tanulók jegyei 9%-kal javultak, és 16%-kal csökkent azon gyerekek száma, akiknek nem sikerült teljesíteni a szintugráshoz szükséges követelményeket.
Javul az olvasás és a beszédértés
A játékközpontú és történetalapú otthoni angoltanulás hatékonyságát vizsgálta nemrég a Novakid is. Tanulmányukból kiderült, hogy a módszer egyértelműen növeli a tanulók teljesítményét a kulcskompetenciákat illetően, mindezt úgy, hogy a gyerekek lényegében szórakoznak a foglalkozások során. Az olvasási készségek 46%-os, a beszédkészségek pedig 21%-os javulást mutattak a hagyományos tantervben elvárt eredményekhez képest négy hónap alatt. A hallás utáni szövegértés fejlődése 16%-kal szárnyalta túl az eredeti elvárásokat a 4-12 éves gyermekek esetében. Megállapították azt is, hogy a „gamification” jellegű oktatásban részesülő gyermekek motivációs szintje és elköteleződése jóval magasabb, mint azon társaiké, akik hagyományos módon tanulják a nyelvet.
A játékos megközelítés és a történetalapú, narratív tanulási környezet tehát egyértelműen pozitívan befolyásolja a tanulók teljesítményét. Az említett kutatás eredményei bizonyítják: a módszert választó tanulók átlagosan 24%-kal több időt töltenek a házi feladat elkészítésével, és a feladatokra nem kötelezettségként, hanem szórakoztató angol játékként tekintenek!